Question #922a3

3 Answers
Dec 4, 2014

The mass of NaOH is equal to 60grams.

First of all, start by writing the balanced chemical equation.

NaOH+HClNaCl+H2O

One can see that we have a 1:1 ratio for NaOH and HCl, the reactants, and for the products, NaCl and H2O.

The molar masses of NaCl and H2O are 58.5gmol and 18gmol, respectively. GIven the fact that the final quantities are known, one can determine that

nNaCl=87.75g58.5gmol=1.5 moles of NaCl

and

nH2O=27g18gmol=1.5 moles of H2O produced.

The number of moles of HCl can be determined by using

nHCl=V22.4L=33.622.4=1.5 moles

Therefore, knowing the 1:1 mole ratio between the reactants and the products, we can determine that the number of NaOH moles is equal to

nNaOH=1.5 moles

The mass of NaOH used is

mNaOH=nNaOH40=1.540=60grams, where the molar mass of NaOH is 40gmol.

Now, according to the law of conservation of mass, the total mass of the reactans must be equal to the total mass of the products.

mNaOH+mHCl=mNaCl+mH2O

60g+(1.536.5)g=87.75g+27g , where 36.5gmol is the molar mass of HCl.

Therefore, 114.75g=114.75g.

Dec 4, 2014

The mass is 60g

1 mole of gas occupies 22.4l @ stp

So no. moles HCl=33.622.4=1.5

HCl+NaOHNaCl+H2O

So 1 mole HCl reacts with 1 mole NaOH 1 mole NaCl + 1 mole H2O

MrNaOH=40
MrH2O=18
MrNaCl=58.5

So 1.5molHCl reacts with 1.5molNaOH1.5molNaCl+1.5molH2O

1.5mol NaOH = 1.5×40=60g

1.5mol NaCl =1.5×58.5=87.75g

1.5mol H2O=1.5×18=27.0g

nb I used 22.4 for the molar volume which is at stp, not ntp which is 24L.

Dec 5, 2014

At STP (273.15K and 1 atm) the molar volume of a gas is 22.414L/mol. However, the reaction in this question takes place at NTP (293.15K and 1 atm). The molar volume of a gas at 293.15K is not the same as the molar volume at 273.15K.

To calculate the molar volume of a gas at NTP, you must divide its molar mass by its density at NTP. n.wikipedia.org/wiki/Molar_volume

The density of HCl gas at NTP is 1.52800kg/m3, which is equal to 1.52800g/L. http://www.engineeringtoolbox.com/gas-density-d_158.html

The molar mass of HCl is 36.46g/mol.

Molar volume for a gas at NTP = 36.46g/mol1.52800g/L = 23.86L/mol

The molar volume of a gas used to solve this problem will be 23.86L/mol.

We are ready to begin.

Write the balanced equation so that you can determine the mole ratios of the reactants and products. .

NaOH + HCl NaCl + H2O

All of the mole ratios are 1:1.

Determine the number of moles of HCl gas used in the reaction.

33.6L HCl x 1 mol HCl23.86L HCl = 1.41mol HCl(g)

Determine the mass of HCl gas in 1.41mol.

1.41 mol HCl gas x 36.46g HCl gas1mol HCl gas = 51.41g HCl gas

Now lets go back to the given equation with the masses of the products given.

Total mass of products = 87.75g + 27g = 114.75g

Assuming the validity of the law of conservation of mass, the total mass of the reactants must equal the total mass of the products, I believe this is what your teacher is looking for:

The mass of NaOH = the mass of the products - the mass of HCl = 114.75g - 51.41g = 63.33g NaOH. However, this is inaccurate.

By using stoichiometry, at NTP , 33.6L of HCl gas would produce 56.00g NaOH, 82.40g NaCl and 25.41 g H2O. Refer to the following equations:

1.41mol HCl gas x 1mol NaOH1mol HCl x 39.9997g NaOH1 mol NaOH = 56.40g NaOH

1.41mol HCl gas x 1mol NaCl1mol HCl x 58.44g NaCl1 mol NaCl = 82.40g NaCl

1.41mol HCl gas x 1mol H2O1mol HCl x 18.02g H2O1 mol H2O = 25.41g H2O

Using the molar volume at STP , which is 22.414L/mol, that would produce 1.5 mol HCl, which would produce 54.69g HCl gas, 60.00g NaOH, 87.66g NaCl (not 87.75g), and 27.03g H2O. In this case, your instructor may be looking for the mass of NaOH as 60.00g. (87.66g + 27.03g) - 54.69g = 60.00g. Its possible the instructor may have entered NTP in error.