Given a normal distribution with u=20 and the standard deviation =2.5, how do you find the value of x that has (a) 25% of the distribution's area to the left and (b) 45% of the distributions area to the right?

1 Answer
May 17, 2015

Firstly we must look at the z-score formula, which is z= (barx - mu)/sigmaz=¯xμσ

now we can add what we got into our formula so far.
z = (barx - 20)/(2,5)z=¯x202,5

now in question a
it tells us that Phi(z)= 0.25 (note that they said 25% to the left)

Phi is the symbol to say you using the CDF of the normal distribution

So to solve for z we can just use the z-score table, which we will get. (The table gives us area, or probability to the left)

Thus z ~~ -0.675

then we plot into our formula.

-0.675 = (barx - 20)/2.5

then we solve to get barx

barx = 18.3125

now to go to question b

note that in section b here they ask for 45% to the right of the point, and our tables gives us to the left of the point.

as our table is using a CDF we know the total area underneat the curve is going to equal 1 which will leave us with the sum.

1 - Phi(z) = 0.45 so we actually look for
Phi(z) = 0.55

Thus we get that z ~~ 0.13 by using our table.

put the value into our formula and we get.

0.13 = (barx-20)/2.5

then we solve for barx

barx = 20.325