If Joe rides his bicycle in a straight line for 15 min with an average velocity of 12.5 km/h south, how far as he ridden?
↳Redirected from
"Suppose that I don't have a formula for #g(x)# but I know that #g(1)
= 3# and #g'(x) = sqrt(x^2+15)# for all x. How do I use a linear approximation to estimate #g(0.9)# and #g(1.1)#?"
1 Answer
3.125 km
Explanation:
The formula for velocity is
where T is time, V is velocity, and D is distance.
This can be rearranged so that we can find distance.
Substituting in the given values, we get
Then we convert 15 minutes to hours to multiply with 12.5 km/h.
So, 15 mins = 15/60 = 0.25 hrs.
x = displacement = 3.125 km
He must have ridden 3.125 km.

