A projectile is shot at a velocity of 6 m/s and an angle of pi/12 . What is the projectile's maximum height?

1 Answer
Feb 23, 2016

S = (V*sin(phi))^2/(2g)
where
V=6m/sec - initial speed,
phi=pi/12 - angle to horizon of launching and
g=9.8m/sec^2 - gravitational constant

The answer (approximately) is 0.123 m

Explanation:

Initial velocity of V=6m/sec directed at an angle phi=pi/12 to horizon can be represented as a sum two vectors:

V_v = V*sin(phi) directed vertically up and
V_h = V*cos(phi) directed horizontally.

It's the vertical component V_v that drives the projectile up against the constant gravity deceleration g=9.8m/sec^2

Since every second the projectile looses its vertical component by g, we can calculate the time until its vertical component becomes zero (the top of trajectory):
t = V_v/g

Knowing time to the top and initial vertical velocity, the length is calculated by a formula
S = V_v*t - (g*t^2)/2 = V_v^2/g - (g*V_v^2)/(2g^2) = V_v^2/(2g)

Incidentally, this is equal to a time t=V_v/g multiplied by an average speed, which under constant deceleration from V_v to 0 equals to V_v/2.

Substituting the real values for V_v and g,
S = [6^2*sin^2(pi/12)]/(2*9.8)=[18*(2sin^2(pi/12))]/19.6=
=0.92(1-cos(pi/6)) = 0.92*(1-sqrt(3)/2) =
0.92*0.134 = 0.123 (m)