An object with a mass of 4 g is dropped into 650 mL of water at 0^@C. If the object cools by 12 ^@C and the water warms by 30 ^@C, what is the specific heat of the material that the object is made of?

2 Answers
Mar 9, 2016

C_o = (ΔT_(H_2O))* (M_(H_2O)C_(H_2O))/(M_o*ΔT_o)

C_o = (30^oC*650 g*4.184 ((Jg)/c) ) / (4 g *12^oC)

Explanation:

Use Heat and the First Law of Thermodynamics. We can use the relationship Q = mcΔT to relate the temperature changes of the object and the water to their masses, specific heats, and the amount of heat supplied to or absorbed by each.
ΔT_o = (ΔQ_o)/(M_oC_o) ===================> (1) Object

ΔT_(H_2O)=(ΔQ_(H_2O))/(M_(H_2O)C_(H_2O)) ===========> (2) H_2O

Divide equation (1) into (2) knowing that (ΔQ_o) = ΔQ_(H_2O)

(ΔT_o)/(ΔT_(H_2O))= (M_(H_2O)C_(H_2O))/(M_oC_o)

Now what the mass of 650 ml of water? The mass of 650 ml of water is =>.65 kg. From a specific heat table
C_(H_2O)=75.2 J/"mol" K. Now we have all we need, just substitute and solve for C_o

C_o = (ΔT_(H_2O))* (M_(H_2O)C_(H_2O))/(M_o*ΔT_o)

C_o = (30^oC*650 g*4.184 ((Jg)/c) ) / (4 g *12^oC)

Now is a question calculating. That said I am a bit suspicious of the answer it is too large for a specific heat value...

Mar 10, 2016

Specific heat of material of object=406.25cal//gm

The value is unrealistically high.

Explanation:

As the quantities have been given in CGS units, therefore, answer has been worked out in same units.

Value used

Specific heat of water=1cal//gm=4.19kJ//kg

Let the specific heat of the material of object =s_O

Amount of heat exchanged is given as DeltaQ=msDeltat,
where m is the mass, s is the specific heat and Deltat is change in temperature.

Heat gained by 650mL of water at 0^oC,
assuming 1mL of water =1gm of water.

DeltaQ_(gai n ed)=msDeltat_w=650 times 1times 30=19500cal

Simlarly heat lost by object is given as
DeltaQ_(lost)=ms_ODeltat_O=4xxs_Oxx12=48s_O

Since, DeltaHeat_(lost)= Delta Heat_(gai n ed)

:. 48s_O=19500
implies s_O=19500/48
or s_O=406.25cal//gm