A model train, with a mass of 4 kg4kg, is moving on a circular track with a radius of 8 m8m. If the train's rate of revolution changes from 1/6 Hz16Hz to 1/2 Hz12Hz, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Mar 28, 2016

The change in centripetal force will be DeltaF_c=256pi/9N or DeltaF_c = 280.73N

Explanation:

The problem describes a train traveling on a circular track that starts at an initial speed, but then speeds up to a final speed (that is, it increases its rate of revolution).

A greater centripetal force will be required at the final rate of revolution, w_f, compared to the initial rate of revolution (or angular velocity), w_i, in order to keep the train traveling on a circular path (and not fly off the tracks!!). They want us to find the difference between these two centripetal forces.

We can express this difference mathematically as

1) Delta F_c = F_(c_f) - F_(c_i)

here F_(c_f) and F_(c_i) are the final and initial centripetal forces on the train respectively.

In general, the formula for centripetal force can be expressed as

2) F_c = m*v^2/r

here v represents the tangential velocity of an object (having a mass m) traveling around a circle of radius r. F_c is of course the centripetal force.

Centripetal force, F_c, can also be expressed as

3) F_c = m*w^2*r (why? because v=w*r!)

where w is the angular velocity of the object (and all the other variables, i.e. F_c, m, and r, represent the same physical quantities as before). These formulas for centripetal force, F_c, are equivalent, but using the second form makes the solution a bit more straight forward.

Ok, keeping this more useful form for F_c in mind, let’s express equation 1) in more detail...

4) Delta F_c = F_(c_f) - F_(c_i) = m*w_f^2*r- m*w_i^2*r

here the final rate of revolution is w_f=1/2Hz and initial rate of revolution is w_i=1/6Hz.

Simplifying further, with a little more algebra (i.e. taking advantage of the distributive property).

5) Delta F_c = F_(c_f) - F_(c_i) = m*r(w_f^2- w_i^2)

It’s given that the mass of the train is m = 4kg and the radius of the circular track is 8m. Noting that 1 revolution equals 2pi radians, and substituting, we get

6)Delta F_c = m*r(w_f^2- w_i^2)=4kg*8m*(((2*pi)/2)^2- ((2*pi)/6)^2)

Delta F_c =280.73N