An object with a mass of 4 kg is acted on by two forces. The first is F_1= < 6 N , -2 N> and the second is F_2 = < -3 N, 3 N>. What is the object's rate and direction of acceleration?

1 Answer
Apr 9, 2016

The acceleration, vec(a) = 1/4[(3), (1)]m/s^2
and the magnitude is:
|vec(a)| = 1/4sqrt[(3)^2+(1)^2]N=1/4sqrt(10)m/s^2
You can write the acceleration, vec(a)= sqrt10/4[(3/sqrt(10)), (1/sqrt(10))]m/s^2
Where [(3/sqrt(10)), (1/sqrt(10))]= is the unit vector of vec(a)

enter image source here

Explanation:

Given: Forces on an object of mass, m=4kg
vec(F_1)=[(6), (-2)]N and vec(F_2)=[(-3), (3)]N

Required: Object acceleration, vec(a)

Solution Strategy:
A) Draw a "Free Body Diagram" and add the two force vector
B) Use Newton's law sum_l(F_xhati + F_yhatj)=m(a_xhati+a_yjhat)
That is:
1) " "sum_l F_x = ma_x" " and" " 2) " "sum_l F_y = ma_y

A) See Image Below

enter image source here

The FBD yield:
F_(x)=F_(1_x)+F_(2_x)=6-3= 3N
F_(y)=F_(1_y)+F_(2_y)=-2+3= 1N
Thus the net force, vec(F_"net") = [(3), (1)]N

B) Newton Law:
From equation 1) we have:
1) F_(x)=ma_x; a_x=3/4 m/s^2
F_(y)=ma_y; a_y=1/4 m/s^2

Thus the net acceleration, vec(a) = 1/4[(3), (1)]m/s^2
and the magnitude is:
|vec(a)| = 1/4sqrt[(3)^2+(1)^2]N = 1/4sqrt(10)m/s^2