Jesse bought 5.2 pounds of grapes for $7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost?

1 Answer
Jun 19, 2016

The cost of 3 pounds of grapes =color(green)($4.47

Explanation:

Cost of 5.2 pounds of grapes = $ 7.75

Cost of 1 pound = 7.75/5.2 = color(blue)( $1.49 (rounding off to the nearest 100)

So, now we can calculate the cost of 3 pounds of grapes:
= color(blue)(1.49) xx 3 = $4.47