An orange costs $.09. How much would 2 dozen oranges cost?

2 Answers
Aug 20, 2016

$2.16$2.16

Explanation:

To begin with, 22 dozen oranges would be the same as 2424 oranges since there are 1212 of something in a dozen (just simply multiply 1212 by 22 in this case).

In addition, if each orange costs $0.09$0.09, you could multiply $0.09$0.09 by 2424 to find the total cost, which would give you a result of $2.16$2.16.

Aug 23, 2016

Another way of thinking about it that may help you do things like this in your head. If you wished to do so.

$2.16$2.16

Explanation:

color(brown)("There is no reason why you should not write down a few numbers")There is no reason why you should not write down a few numbers color(brown)("but still do a lot of the working out in your head.")but still do a lot of the working out in your head.

Doing it is much quicker than explaining it
'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
The calculation we need to do is 24xx$0.0924×$0.09
Let's explore another way of doing it.....

1 dozen is 12, so 2 dozen is 2xx122×12

But 12 = 10+212=10+2

Multiplying a number by 10 or 2 is much easier than multiplying by 12.
'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
10xx$0.09 = $0.9010×$0.09=$0.90
color(white)(1)2xx$0.09=ul($0.18)" "larr" add"
" "$1.08
'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
So 12xx$0.09=$1.08

So 24xx$0.09=2xx$1.08= $2.16