Denise bought 5.2 pounds of rice for $5.29. How much would 2 pounds of rice cost?

1 Answer
Oct 23, 2016

Two pounds of rice would cost $2.03$2.03.

Explanation:

It is easiest to solve this using a proportion. In the ratios, we will put price over pounds.

($5.29)/(5.2lb) = x/(2lb)$5.295.2lb=x2lb

Remember to solve proportions, cross multiply.

$5.29 * 2lb = 5.2lb * x$5.292lb=5.2lbx
$10.58 lb = 5.2x lb$10.58lb=5.2xlb
($10.58 lb)/(5.2 lb) = (5.2x lb)/(5.2 lb)$10.58lb5.2lb=5.2xlb5.2lb
$2.03 ~~ x$2.03x