A shoe store marks up its merchandise by 8%. What was the selling price of a pair of shoes whose A wholesale price is $24.50?

1 Answer
Oct 24, 2016

The selling price of the pair of shoes is $26.46.

Explanation:

If the mark-up rate is 8%, then the selling price of a pair of shoes will be 108% of the wholesale price. (Remember that the mark-up rate is added to 100% of the wholesale price to obtain the selling price.) The first step in finding the selling price is to change 108% into a decimal. Remember that the percent symbol is notation for 1100, so to change a percent back to a decimal, we replace the percent symbol with 1100 and simplify the expression.

108%=108(1100)=1.08

Now multiply the wholesale price by this decimal to find the selling price.

$24.50(1.08)=$26.46

The selling price of the pair of shoes is $26.46.