You toss a coin and randomly select a number from 0 to 9. What is the probability of getting tails and selecting a 1?

1 Answer
Nov 6, 2016

The probability of landing on tails and selecting the 1 is 1/20 when expressed in fraction form. As a decimal, it is 0.05, and as a percent it is 5%.

Explanation:

In this compound probability situation, you find the probability of the two independent events and multiply them.

A coin has two possible outcomes: heads or tails. Therefore the probability of landing on tails is 1/2.

Considering the numbers from 0 to 9, inclusive, there are a total of 10 possible outcomes. Therefore the probability of selecting the number 1 is 1/10.

So the probability of the two events happening together is:

1/2(1/10)= 1/20 = 0.05 = 5%

As a fraction, the probability is 1/20. As a decimal, the probability is 0.05. As a percent, the probability is 5%.

If the answer form is not specified in the directions, it is customary to give the probability in fraction form.