What is the cost of a $36.00 sweater at 7% sales tax?

1 Answer
Jan 23, 2017

The total cost will be $38.52.

Explanation:

"7% sales tax" tells us that 7% of the cost of the item will be added on.

So the tax will be 7% of $36 (Remember that 7%=7/100=0.07)

"7% of 36" = 0.07 xx $36 = $2.52

$2.52 will be added to $36.00 to give the total cost

$2.52 + $36.00 = $38.52

The final cost will be $38.52

In a more general case, the following equation can be written to find the total cost:

"cost" + (% "tax" xx "cost") = "total cost"

or

"cost" + (0.07 xx "cost") = "total cost"

which can be simplified to

(1 + 0.07) xx "cost" = "total cost"

or

1.07 xx "cost" = "total cost" where any tax % can be substituted in for the 0.07