A 1400 kg car is traveling at 24 m/s when the driver takes his foot off of the gas. The car eventually rolls to a stop after 225 m. What the force of friction acting on the car?

1 Answer
Feb 25, 2017

1792N

Explanation:

By Newton's second law, F = ma

In this case, the only force is friction.

So F = 1400 * a

Lets pause for a moment to find a.

Let's use one of the projectile motion equations. We choose this one because it has all the variable we know except for a so we can solve for a.

V_f^2 = V_i^2 + 2ad
0 = 576 + 2*a*225
a = -1.28 (indicating the negative direction)

So back to our original equation:

F = 1400 * a
F = 1400 * -1.28
F = 1400 * -1.28
=1792N Opposite the direction of the movement of the car