What is the kinetic energy of an object with a mass of 3 kg that has been in freefall for 7 s?

1 Answer
Feb 26, 2017

7kJ of energy

Explanation:

The acceleration on the object is g, or 9.8m/s (assuming no air resistance) This number is a constant that applies to all objects close to the Earth.

Use the equation:

v_f = v_i + at (The final velocity is the initial velocity plus the acceleration times time)

In this case, the initial velocity is zero (The object is dropped, not thrown downward) So:

v_f = at

v_f = "gt"

v_f = 9.8(m/s^2)*7s

v_f = 68.6m/s

Now for kinetic energy = (1/2mv^2)

KE = 1/2 * 3"kg" * (68.6(m/s))^2

Which is about 7059 or 7000kJ