A solution contains [OH^-] = 4.0 times 10^-5 M, what is the concentration of [H_3O^+]?

3 Answers
May 25, 2017

[H_3O^+]=2.50xx10^-10*mol*L^-1

Explanation:

In aqueous solution, it is a fact that the following equilibrium operates under standard conditions.........

2H_2O(l) rightleftharpoons H_3O^(+) +HO^(-)

Under standard conditions............

K_"rxn"=K_w=[H_3O^+][HO^-]=10^-14. And typically we would use logarithms to reduce this expression to.......

pH+pOH=14, where the pH function means -log_10[H_3O^+] etc.

So pOH=-log_10[4.0xx10^-5]=4.40, and pH=9.60.

And thus [H_3O^+]=10^(-9.60)=2.50xx10^-10*mol*L^-1.

May 25, 2017

[H_3O^+]=2.5*10^(-10) M

Explanation:

Given that no hydrolysis happened in the solution (inferred from question) Calculate [H_3O^+] from k_w directly.
[H_3O^+]
=k_w/([OH^-])
=10^-14/(4.0*10^-5)
=2.5*10^-10M

May 25, 2017

2.5 xx 10 ^-10 "M"

Explanation:

My own work (Mert METİN)