A 100 N force is applied to a plow by the horse pulling the plow. How much work does it take for the horse to pull the plow 100 meters in 5 minutes?

1 Answer
May 31, 2017

10 "kJ"

Explanation:

F (the force) is 100"N"

d (the distance) is 100"m"

The time is useless since the work is given by the equation w=Fdcostheta

Now, theta is the angle between the direction of the applied force and the direction of the motion of the object, in this case it is 0 because the motion of the plow is in the same direction of the applied force (of the horse)

Substituting the values the answer is,

w=Fdcostheta

color(white)w=100(100)(cos0)

color(white)w=100(100)(1)

color(white)w=10000"J"

color(white)w=10"kJ"