Mike's car can accelerate from 0 mph to 40 mph in 5 seconds. What is the acceleration of his car in miles per hour per second?

1 Answer
Jun 12, 2017

8mihs

Explanation:

To solve this equation, we can use the kinematics equation

vx=v0x+axt

where

  • vx is the velocity at time t (40 mi/h)

  • v0x is the initial velocity (0)

  • ax is the acceleration, in mihs(miles per hour per second) and

  • t is the time (5 s)

Plugging in known variables, we have

40 mi/h=0+ax(5 s)

ax=8mihs=8mihs

The acceleration of Mike's car is 8 miles per hour-second (miles per hour per second).