What is the pressure in torr that a 0.44-g sample of carbon dioxide gas will exert at a temperature of 46.2°C when it occupies a volume of 5.00 L?

1 Answer
Jul 23, 2017

31.92

Explanation:

To solve this problem we will use the ideal gas law equation:

PV=nRT

To find pressure we divided both sides by V

(PcancelV)/cancelV=(nRT)/V

P=(nRT)/V

First we need to convert the temperature to K so we add 212

46.2°C +212K=258.2K

Now we also need to find the number of moles first we find the molar mass of CO_2, which is 44. We take our .44 and divided by 44.

("gram sample of carbon dioxide")/("molar mass of " CO_2)

(.44 " grams")/(44 " Molar mass")=.01 " moles"

Now we have:

n=.01

R=0.0806 This is the universal gas constant

T=258.2K

V=5.00L

Let's plug it in:

P=(.01"moles"(0.0806(Lxxatm)/(molxxK)(258.2K)))/(5.00L)

P=.042 " atm"

To find the torr you multiply:

.042xx760=31.92