Jan's initial investment is $6000. She is going to deposit $500/mo ($6K/yr) for the next 45 years and get 7% compound interest annually. How is the answer $1,778,831? Can you please provide the formula and how this answer comes to this amount?

1 Answer
Dec 5, 2017

This sum can be expressed in the formula:
S = A*[(1+P)^(N+1)-1]/PS=A(1+P)N+11P
where
AA - initial and annual investment
PP - annual interest
NN - number of years

Explanation:

My first assumption was that the interest is paid annually at 7%7% rate. The result for 4545 years of accumulation was smaller than your amount.
Much closer result was with semi-annual payment of interest at 3.5% each half a year, which is equivalent to 7.1225%7.1225% annually.

Here is the theory.
At year 00 we put amount AA in the bank for annual interest (paid annually) of PP.
At year 11 we added the same amount AA for the same interest PP.
Do the same up to year NN.
What is the final sum?

Since the initial amount AA grows for NN years, it accumulates into A*(1+P)^NA(1+P)N.
Additional amount AA contributed at the end of the first year grows for N-1N1 years and accumulates into A*(1+P)^(N-1)A(1+P)N1.
Continue this process for NN years. The total sum of all investments with interest will be
A*(1+P)^N + A*(1+P)^(N-1) + A*(1+P)^(N-2) + ... + A*(1+P)^1 + A*(1+P)^0

This sum can be expressed in the more compact formula using the formula for a sum of geometric progression with factor (1+P):
S = A*[(1+P)^(N+1)-1]/[(1+P)-P] = A*[(1+P)^(N+1)-1]/P

For A=6,000, P=0.07 and N=44 this formula gives
S=$1,714,496 (not your amount)
For N=45 the result is
S=$1,840,511 (also not your amount)

If we assume that the interest is compounded semi-annually (as most bonds do) at the rate 7/2%=3.5% per half a year, this would result in an annual factor of greater than 1.007:
(1+(7/200))^2 = 1.071225

For A=6,000, P=0.071225 and N=44 this formula gives
S=$1,778,491 (almost your amount)
The difference between this and your amount might be attributed to rounding during the calculations.