Two spheres are placed so that their centers are 2.6 m apart. The force between the two spheres is 2.75 * 10^-122.751012 N. What is the mass of each sphere if one sphere is twice the mass of the other sphere?

1 Answer
Dec 21, 2017

m= sqrt(2.75xx10^-12 * 2.6^2/(2G)m=2.75×10122.622G

Explanation:

Two bodies of mass m_1m1 and m_2m2 are attracted to one another according to the law of a gravitational force:
(1) ” “F = G (m_1m_2)/r^2
We also know F=2.75xx10^-12
Thus, F=2.75xx10^-12 = G (m_1m_2)/r^2
substitute what is given:
m_1 = m; m=2m; r = 2.6 m
2.75xx10^-12 = G (2m^2)/(2.6)^2
m= sqrt(2.75xx10^-12 * 2.6^2/(2G)