Question #43ce0

1 Answer
Jan 6, 2018

(mv_i)/F

Explanation:

Method 1: Impulse Method
This is the east method mathematically.

I = Delta p
-- Impulse causes momentum to change --

Where I = Impulse = barFDeltat
p= momentum = mv
Delta p = Change of momentum = mv_f-mv_i
m = mass of the bullet = 5.5 xx10^-3 kg
v_f = final velocity = 0
v_i = initial velocity = 325 m/s

rArr barFDeltat= 0 - mv_i = mv_i

Deltat= (mv_i)/barF

Method 2. Work-energy theorem

W_"net" = DeltaK rArr vecF_"net"*vecd = 1/2mv_f^2 - 1/2mv_i^2
--Work causes kinetic energy to change --

where
d = stopping distance
F = frictional force

- Fd = 0 - 1/2mv^2

d = 1/(2F)(mv_i^2)

Deltat = d/barv =(mv_i^2)/(2Fbarv)

Because barv = ½(v_i + v_f) = ½v_i

Deltat = (mv_i)/(F)

Method 3 Kinematics and Newton's 2nd Law

a = F/m

v_f^2 = v_i^2 - 2ad
rArr 0 =v_i^2 - 2(F/m)d
d =(mv_i^2)/(2F)

Deltat = d/barv =(mv_i^2)/(2Fbarv) = (mv_i^cancel(2))/(cancel(2)F*cancel(v_i)/cancel(2))

Deltat = (mv_i)/F