Question #f6eef

2 Answers
Jan 17, 2018

2 m^-12m1

Explanation:

Wave number = 1/lambda1λ (where, lambdaλ is the wavelength)

From the given equation,comparing it with y=a sin (omegat-theta)y=asin(ωtθ) we get, omega=100 piω=100π

so,frequency(nuν) = omega/(2pi)ω2π = 50 Hz50Hz

now,we know c=nulambdac=νλ (where cc is the velocity of the wave)

so, 1/lambda = 2 m^-11λ=2m1

Jan 17, 2018

k=3.14m^-1k=3.14m1

Explanation:

The speed of a wave is:
v=flamdav=fλ
In terms of omegaω and wave number:
v = (2pif)/(2pi1/lamda) = omega/kv=2πf2π1λ=ωk
rArr k = omega/v = (100pi/cancels)/(100m/cancels) = pi/m = 3.14m^-1