Question #d8599

1 Answer
Jan 24, 2018

The relation between force (FF) and acceleration (aa) is given by Newton's second Law:

F = maF=ma,

where mm is the mass of the body under consideration.

Let us denote the following situations:
(1) 628 N applied to a crate of mass mm, yielding an acceleration a_1a1;
(2) the same force applied to a crate of mass 3.8m3.8m, yielding an acceleration a_2a2.

If we take the ration between the accelerations:

a_2/a_1 = (F/m_2)/(F/m_1)a2a1=Fm2Fm1,

since the force is the same for both situations. Note that m_2 = 3.8m_1m2=3.8m1; then:

a_2/a_1 = cancel(F)/(3.8cancel(m_1)) * cancel(m_1)/cancel(F);

a_2/a_1 = 1/3.8.

That is, the acceleration during situation (2) is smaller by a factor of 3.8 when compared to situation (1) (which is actually expected, since the force being applied is the same and the mass has increased).