A body weighs 900N on earth's surface. At a distance of twice earth radius above the earth's surface , the weight of the body is: *100N *200N *300N *450?

1 Answer
Feb 2, 2018

100 N.

Explanation:

The body's mass will aways be the same. However, the acceleration of gravity, g, varies according to the altitude. According to Newton's gravitational law:

F = (GmM)/d^2,

where G = 6.67 * 10^-11 m³kg^(-1)s^(-2) is the gravitational constant, m and M are the masses that attract each other and d is the distance between them.

On the Earth's surface, d = R_E, where R_E is the Earth's radius. In this case, F = 900 N (the body's weight). At a distance of twice R_E above the Earth's surface (which equals a distance of 3R_E), then:

F' = (GmM)/(3R_E)^2;

F' = (GMm)/(9R_E^2).

Since F = (GMm)/(R_E^2) (the body's weight on the Earth's surface), then:

F' = F/9.

Since F = 900 N:

F' = 900/9;

F' = 100 N.