Determine the molarity of a 4.5 L solution that contains 100g of NaOH dissolved (Na=23 g/mol, O=16 g/mol, H=1 g/mol)?

1 Answer
Jun 26, 2018

0.56 mol/L or 0.56 M

Explanation:

To find molarity, we'll use this formula:

Molarity = "moles of solute"/"volume of solution in L"

We already have the volume, but we'll need to find the moles of solute (NaOH). From the given mass, we'll need to find the moles of NaOH using this:

"moles" = "mass"/"molar mass"="100g"/"(23+16+1)g/mol"=100/40=2.5 mol"

Plugging in the moles to the molarity formula:

Molarity = "moles of solute"/"volume of solution in L"="2.5 mol"/"4.5L"=0.56 "mol"/L or 0.56 M

Either unit for molarity will be fine.