Determine the amount of water required to produce 500 ml of a solution that is 35% of alcohol dissolved in water?

1 Answer
Jul 4, 2018

325 mL

Explanation:

%(v/v)=volume of solutevolume of solution100%

From the question, alcohol is the solute and water is the solvent . Together, they combine to become solution .

Therefore,
volume of solute = volume of alcohol

volume of solution=volume of solute+volume in solvent=volume of alcohol+volume of water=500 mL

Plug in the given values into the percent volume formula to find the volume of alcohol,
%(v/v)=volume of solutevolume of solution100%

35%=volume of alcohol500 mL100%

volume of alcohol=35%500 mL100%=175 mL

From the calculated volume of alcohol, we can now find the volume of water,

volume of solution=volume of alcohol+volume of water

500 mL=175 mL+volume of water

volume of water=500 mL175 mL=325 mL