Tom bought these three T-shirts at the sale price of $14.50. How much money did he save compared to the original total price of the T-shirts?

What percentage of the original total price did Tom save?

Harry also paid $14.50 for three T-shirts at the sale. The sale price saved Harry 30% of the
original price of the three T-shirts.
What is the original total price of his three T-shirts?

1 Answer
Jul 5, 2018

Tom saved 14.56%
Original price of Harry's shirts = $20.71

Explanation:

Tom
Original price = 3.99 + 6.99 + 5.99 = 16.97

amount saved = 16.97 -14.50 = 2.47

% of original price = 2.47/16.97 *100/1 = 14.56%

Harry
x - (x*30/100) = 14.50

x*100/100 - x*30/100 = 14.50

(100x-30x)/100 = 14.50

70/100x =14.50

x = 100/70 * 14.50

#x = 20.71