A car rolling down a hill accelerates from rest to 22m/s in 40s. What is the average velocity of the car? What is the displacement of the car as it rolls down the hill?

1 Answer
Jul 6, 2018

v_("average")= 11ms^(-1)

d= 440m

Explanation:

The car is rolling down a hill so the acceleration is constant.
This is because acceleration due to gravity is constant, so the acceleration of the car on a given slope will be constant (assuming the slope of the hill is constant and ignoring friction).

equations we know:

  1. v_("average")=(Delta d)/ (Delta t)
  2. v_("average")= (v_1-v_0)/2 (where a is constant)
  3. a_("average")=(Delta v)/ (Delta t)
  4. d=v_("average")*t
  5. d=v_0 t+1/2at^2 (where a is constant)
  6. Delta v = (v_1-v_0) = 22-0 = 22ms^(-1)
  7. Delta t =40s

we know that the car accelerates from 0 to 22ms^(-1) in 40s so choosing eqn2 and eqn4. :

v_("average")= (22-0)/2 = 11ms^(-1)

d=11ms^(-1)*40s = 440m