A Convenience store sells two brands of orange juice.Brand A contains 8 fluid ounces and cost $1.28.Brand B countains 12 fluid ounces and cost $1.68.What is the difference in cost,in dollars,per fluid ounces between the two brands of juice?

2 Answers
Aug 6, 2018

Brand B is cheaper by $0.02 per fluid ounce.

Explanation:

As a rule, "of" means multiply, and "per" means divide.

We have been asked for "cost, in dollars, per fluid ounces".

We need to divide cost, in dollars, by fluid ounces.

Brand A:

$1.288=$0.16 per fluid ounce.

Brand B:

$1.6812=$0.14 per fluid ounce.

The difference between brand A and brand B is $0.02 per fluid ounce, with brand B being cheaper.

Aug 6, 2018

Brand A is expensive. Unit costs are $0.16 for Brand A and $0.14 for Brand B.

Explanation:

Let me find cost of per ounce first.

Brand A cost=$1.288=$0.16 per ounce.

Brand B cost=$1.6812=$0.14 per ounce.

The difference is:

$0.16$0.14=$0.02 per ounce.

Brand A is more expensive (2 cents) compared to Brand B in terms of cost of per ounce volume.