3.00 mol of carbon dioxide is equal to how many atoms?

1 Answer
Nov 12, 2016

There are 5.418 * 10^245.4181024 atoms in 3 moles of Carbon Dioxide

Explanation:

1 Mole is 6.02*10^236.021023 molecules

Therefore 3 Moles of Carbon Dioxide CO_2CO2 = 3(6.02*10^23)=3(6.021023) or 18.06*10^2318.061023 molecules of CO_2CO2

There is one atom of Carbon and two atoms of Oxygen in each molecule of Carbon Dioxide CO_2CO2

Therefore there are three atoms in each molecule.

(3(3 atoms)18.06*10^2318.061023 molecules = 54.18 * 10^23=54.181023 atoms

or

5.418 * 10^245.4181024 atoms