Question #406c5

1 Answer
Mar 26, 2014

The half-life of the isotope is 2.5 min.

The number of half-lives n=tt½

For each half-life, you divide the total amount of the isotope by 2.

Amount remaining = original amount × 12n or

A=A02n

A0A=2n

ln(A0A)=nln2

n=ln(A0A)ln2

n=ln(100 mg1.50 mg)ln2=ln66.7ln2=4.200.693 = 6.06

So 15 min = 6.06 half-lives

1 half-life = 15min6.06 = 2.5 min