Question #533df

1 Answer
Oct 8, 2015

MgSO4.7H2O

Explanation:

The hydrated magnesium sulfate contains water of crystallisation which is driven off when heated:

MgSO4.xH2O(s)MgSO4(s)+xH2O(g)

By recording the loss in mass we can find the mass of water and then convert masses into moles to find x.

Mass MgSO4.xH2O=4.312g

Mass MgSO4=2.107g

So mass water lost = 4.3122.107=2.205g

Now we need to convert grams into moles using:

Number of moles = mass in grams/mass of 1 mole

Or:

n=mMr (1)

Mr is the relative molecular mass for a molecular compound or the relative formula mass for an ionic compound.

We get this by adding all the relative atomic masses (Ar) together as they occur in the formula. You should always be provided with these in the question or on a data sheet.

Using accurate Ar values we get:

Mr[MgSO4]=120.37

Mr[H2O]=18.01

You should use the Ar's you are given - they will be close.

Now using (1)

nMgSO4=2.107120.37=0.0175

and:

nH2O=2.20518.01=0.12243

So we now know that the ratio in moles of:

MgSO4:H2O is:

0.0175:0.12243

We like to express this ratio in whole numbers according to how the atoms/molecules combine so we can divide both numbers by 0.0175

0.01750.0175:0.122430.0175

1:6.996

Which is good enough (in my book) as:

1:7

So x=7 which gives the formula for hydrated magnesium sulfate to be:

MgSO4.7H2O

Here is a full lab on hydrate and how to calculate the formula of a hydrate, I hope this helps more: