Question #44228

1 Answer
Dec 2, 2015

728 J

Explanation:

All you have to do here is use the equation the establishes a relationship, in your case, between heat gained and increase in temperature

q=mcΔT , where

q - heat absorbed
m - the mass of the sample
c - the specific heat of the substance
ΔT - the change in temperature, defined as final temperature minus initial temperature

So, you know that copper has a specific heat of

ccopper=0.385JgC

So, what does a substance's specific heat tell you?

Well, it tells you how much heat is needed to increase the mass of a 1.00-g sample by 1C. More specifically, you need to provide 0.385 J of heat to increase the mass of 1.00 g of copper by 1C.

Now, if you have a bigger mass, you'd need more heat to increase its temperature by 1C.

If you also want to increase its temperature by more than 1C, you'd once again need more heat.

In your case, the change in temperature will be

ΔT=324.3C20.5C=303.8C

This means that the amount of heat you'd need will be equal to

q=6.22g0.385JgC303.8C=727.51 J

Rounded to three sig figs, the answer will be

q=728 J