Question #866bc

2 Answers
Nov 26, 2016

Each dog has $40.00 spent on it.

Explanation:

Objective: find the cost for ul("each") dog.

Let the cost for 1 dog be d
Let the cost for 1 cat be c
Let total cost be t

Count of cats is 164
Count of dogs is 24
Total budget is $4240 = t
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
color(blue)("Building the equations")

Breaking down part of the question into its component parts:

...for each dog cost twice as much as those supplies for cats.

=> d=2c................Equation(1)

Feeds 164 cats and 24 dogs. Her budget is $4240.

=>t=164c+24d.........Equation(2)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
color(blue)("Determine the cost of the dogs")

Consider equation(1): => c=d/2" " ..............Equation(1_a)

Using Equation(1_a) substitute for cats in Equation(2) giving:

t=164(d/2)+24d

But t=$4240

$4240=164(d/2)+24d

$4240" "=" "82d+24d" " =" " 106d

Divide both sides by 106

d=$4240/106 = $40.00

Nov 26, 2016

Jane can spend $40 on each dog for food and medication.

Explanation:

Let $x be the cost of food and medication of single cat.

Then, $(2*x) is the cost of food and medication of single dog.

By condition 24*2x+164x=4240 or 48x+164x=4240 or 212x=4240 or x= 4240/212=$20 ; 2x=$40

Hence Jane can spend $40 on each dog for food and medication. [Ans]