Question #bd302

1 Answer
Jan 26, 2017

she bought 9 oranges.

Explanation:

Let o represent the number of oranges she bought.

Then the cost of each fruit may be expressed as.

(7xx0.16)=₤1.12larrcolor(red)"cost of apples"

"and "(0.11 o)larrcolor(orange)"cost of oranges"

Expressing the total cost as an equation.

rArrcolor(red)(1.12)+color(orange)(0.11o)=2.11

subtract 1.12 from both sides.

cancel(1.12)cancel(-1.12)+0.11o=2.11-1.12

rArr0.11o=0.99

To solve for o, divide both sides by 0.11

(cancel(0.11) o)/cancel(0.11)=0.99/0.11

rArro=9

"Hence Indra bought 9 oranges"

color(blue)"As a check"

The total cost of apples and oranges should be ₤2.11

(7xx0.16)+(9xx0.11)=1.12+0.99=₤2.11color(white)(xx)✔︎