A 4 L4L container holds 4 4 mol and 4 4 mol of gasses A and B, respectively. Groups of four of molecules of gas B bind to three molecule of gas A and the reaction changes the temperature from 280^oK280oK to 320^oK320oK. By how much does the pressure change?

1 Answer
Apr 19, 2017

10 atm10atm

Explanation:

First, you need to turn the information into a chemical equation:
3A(g) + 4B(g) -> A_3B_4(g)3A(g)+4B(g)A3B4(g)

Then you find the moles of product formed and moles of reactant left. You should get 1 mol of A_3B_4(g)A3B4(g) and 1 mol A(g)A(g) left.

After that you just input the information into the formula P_(Total) = (n_(Total)RT)/VPTotal=nTotalRTV

P_(Total) = (2mols * 0.08206 "L atm " mol^-1 K^-1 * 320 K)/(4L)PTotal=2mols0.08206L atm mol1K1320K4L
P_(Total) = 13.1296atmPTotal=13.1296atm

Since you only have one significant figure, the answer would be 10 atm10atm.