A balanced lever has two weights on it, one with mass 12kg and one with mass 15kg. If the first weight is 4m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 10, 2018

The distance is =3.2m

Explanation:

![www.thoughtco.com](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The mass M1=12kg

The mass M2=15kg

The distance a=4m

Taking moments about the fulcrum

M1×a=M2×b

b=M1×aM2=12415=3.2m