A balanced lever has two weights on it, one with mass 2 kg2kg and one with mass 15 kg15kg. If the first weight is 3 m3m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Aug 10, 2017

The distance is =0.4m=0.4m

Explanation:

enter image source here

The masses are

M_1=15kgM1=15kg

M_2=2kgM2=2kg

The distance b=3mb=3m

Taking moments about the fulcrum

M_1g*a=M_2g*bM1ga=M2gb

a=M_2/M_1*b=2/15*3=0.4ma=M2M1b=2153=0.4m

The distance is =0.4m=0.4m