A balanced lever has two weights on it, one with mass 2 kg2kg and one with mass 16 kg16kg. If the first weight is 8 m8m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Dec 11, 2015

1"m"1m

Explanation:

MF docsMF docs

You can use the principle of moments. The moment of a force is the force multiplied by the perpendicular distance of the force from the fulcrum.

For the lever to be balanced the anti - clockwise moments must balance the clockwise moments.

So from the diagram we can write:

2gxx8=16gxxd2g×8=16g×d

:.d=(16g)/(16g)=1"m"