A balanced lever has two weights on it, one with mass 2 kg and one with mass 8 kg. If the first weight is 4 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Dec 15, 2016

The distance is =1m

Explanation:

In a state of equilibrium, the moments about the fulcrum of the weights are equal.

Let d= distance of second weight from the fulcrum

Moment of first weight =2g*4 Nm

Moment of second weight =8g*d Nm

So,

2g*4=8g*d

d=1m