A balanced lever has two weights on it, one with mass 6kg and one with mass 5kg. If the first weight is 3m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Jul 9, 2017

The distance is =3.6m

Explanation:

enter image source here

The mass M1=6kg

The mass M2=5kg

The distance a=3m

Taking moments about the fulcrum

M1a=M2b

b=M1M2a=6g5g3=185=3.6m