A balanced lever has two weights on it, the first with mass 1 kg and the second with mass 6 kg. If the first weight is 3 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
May 11, 2016

x=0.5 " "m

Explanation:

enter image source here

vec G_1=1*9.81 N
vec G_2=6*9.81

1*cancel(9.81)*3=6*cancel(9.81)*x

x=3/6

x=1/2

x=0.5 " "m