A balanced lever has two weights on it, the first with mass 1 kg and the second with mass 5 kg. If the first weight is 2 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 25, 2018

The distance is =0.4m

Explanation:

www.thoughtco.com

The mass M_1=1kg

The mass M_2=5kg

The distance a=2m

Taking moments about the fulcrum

M_1xxa=M_2xxb

b=(M_1xxa)/(M_2)=(1xx2)/(5)=0.4m