A balanced lever has two weights on it, the first with mass 12 kg and the second with mass 36 kg. If the first weight is 4 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 16, 2017

The distance is =1.33m

Explanation:

enter image source here

Mass, M_2=12kg

Mass, M_1=36kg

Distance, b=4m

Taking moments about the fulcrum

M_1*a=M_2*b

a=M_2/M_1*b

=(12g)/(36g)*4=4/3m