A balanced lever has two weights on it, the first with mass 12kg and the second with mass 4kg. If the first weight is 7m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

2 Answers
Jan 14, 2018

The distance is =21m

Explanation:

![www.thoughtco.com](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The mass M1=12kg

The mass M2=4kg

The distance a=7m

Taking moments about the fulcrum

12g7=4gb

b=12g74g=21m

Jan 14, 2018

21.1m

Explanation:

the lever is balanced, meaning that the moments on either side are equal.

the moment is the force of the weight multiplied by the distance of the weight from the fulcrum.
moment (Nm) =Fd

the moment of the weight with mass 12kg and distance 7m is equal to the moment of the weight with mass 4kg and dm from the fulcrum.

note: W=mg
weight (in newtons) = mass * gravitational field strength (~9.81)

mass 12kg = weight 118N (3s.f.)
mass 4kg = weight 39.2N (3s.f.)

118N 7m =826Nm
39.2N dm =826Nm

d=82639.2=21.1

d=21.1m (3s.f.)