A balanced lever has two weights on it, the first with mass 15 kg and the second with mass 5 kg. If the first weight is 2 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Mar 5, 2017

The distance is =6m

Explanation:

enter image source here

Here, we have

M_1=15gN

M_2=5gN

a=2m

Taking moments about the fulcrum

M_1*a=M_2*b

b=M_1/M_2*a

=(15g)/(5)*2=6m