A balanced lever has two weights on it, the first with mass 15kg and the second with mass 9kg. If the first weight is 4m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Dec 9, 2016

The distance is =6.67m

Explanation:

The moments on both sides of the fulcrum must de equal on equilibrium.

Moment=Force x distance

So,

Moment of first weight =15g4=60gNm

Moment of the second weight =9gdNm

Where d= distance from the fulcum

On equilibrium

60g=9gd

d=609=203=6.67m