A balanced lever has two weights on it, the first with mass 15 kg and the second with mass 18 kg. If the first weight is 6 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 11, 2017

The distance is =5m

Explanation:

enter image source here

Here, we have

M_2=15gN

b=6m

M_1=18gN

Taking moments about the fulcrum

15g*6=18g*a

a=(15*6)/18=5m