A balanced lever has two weights on it, the first with mass 15 kg and the second with mass 14 kg. If the first weight is 7 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Feb 10, 2016

b=7,5 m

Explanation:

F:" the first weight"
S:" the second weight"
a: " distance between the first weight and fulcrum"
b:" distance between the second weight and fulcrum"
F*a=S*b
15*cancel(7)=cancel(14)*b
15=2*b
b=7,5 m